niedziela, 12 lutego 2012

Pozycja przedsiębiorstwa na rynku


Ocena pozycji przedsiębiorstwa na rynku

Narzędzia do skutecznego planowania w firmie należą do nich:
1.       Analiza SWOT
2.       Analiza PEST
3.       Pięć sił Portera
1.Analiza SWOTjest najpopularniejszą techniką analityczną w obszarze planowania strategicznego.
Analiza ta polega na posegregowaniu posiadanych informacji o danym przedsiębiorstwie na cztery grupy:
  •  S (Strengths)- mocne strony – są to mocne strony naszego przedsiębiorstwa
  •   W (Weaknesses) – słabe strony-   słabości, bariery, wady analizowanego przedsiębiorstwa
  •   O (Opportunities) – szanse: wszystko to co stwarza dla analizowanej firmy szansę korzystnej zmiany,
  •  T (Threats) – zagrożenia: wszystko to co stwarza dla analizowanej firmy niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej.

SWOT jest narzędziem.
Wiedza tkwi w osobie analizującej, natomiast SWOT ma ukierunkować i uporządkować myślenie tak, aby informacje były przede wszystkim poukładane w taki sposób, aby można było je łatwo odczytywać i wyciągać z nich wartościowe wnioski. Także aspekt komunikacyjny jest ważny – o wiele łatwiej przedstawić komuś gotową analizę SWOT, niż opowiadać o silnych i słabych stronach oraz szansach i zagrożeniach, ponieważ w takim przypadku duża część ważnych informacji może zwyczajnie umknąć uwadze.

2.Analiza PEST- PEST pochodzi od skrótu poszczególnych części, na które dzielimy otoczenie, aby łatwiej je zbadać. Analiza PEST powinna być pierwszym krokiem przy przeprowadzaniu szeregu analiz przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim Analizy Pięciu Sił Portera
i Analizy SWOT.

  •   P (Political) – Polityczno-Prawne
  •   E (Economic) – Ekonomiczne/Gospodarcze
  •   S (Social) – Socjokulturowe
  •   T (Technological) – Technologiczne

Firmy nie działają odizolowane od swojego otoczenia. Sposób działania często jest wręcz zdeterminowany przez to otoczenie. O ile te bliższe – sektor, konkurencję łatwo jest zauważyć, o tyle czynniki z makrootoczenia już trudniej.
Czynniki  polityczne i prawne należą do nich:
W zakresie polityki i prawa ocenić należy:

  •  Bariery celne, handlowe, utrudnienia prawne – w tym prawo pracy, regulacje patentowe.
  •   Polityka władz lokalnych i samorządowych – różnego rodzaju akty prawne wydawane na poziomie samorządów.
  •  Wpływ organizacji społecznych związkowych tym związków zawodowych.

Czynniki ekonomiczne
  • Sprawność infrastruktury – powinna wyprzedzać rozwój gospodarczy kraju.
  •   Bezrobocie
  •   Integracja europejska- otwarcie nowych granic.
Czynniki społeczne
Ten zakres omawia wszystko, co jest związane ze społeczeństwem, w zakresie makroekonomicznym.
  •  Poziom rozwoju społecznego, wzorce kulturowe.
  •   Zmiany demograficzne – w tym migracja zawodowa. Zwiększenie ludności napływowej.
Czynniki technologiczne
W tym zbiorze znajdują się wszystkie czynniki, które związane są z rozwojem technologii.
  •   Piractwo, naśladownictwo
  • Komputeryzacja i systemy obiegu informacji.




9 komentarzy:

  1. Ja jeszcze od siebie bym dodał, że w każdej firmie obowiązkową pozycją jest pieczątka. Posiadając pieczątkę https://www.maxsc.com.pl jesteśmy pewni, że nawet masa dokumentów nie będzie dla nas przeszkodą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziś wiele przedsiębiorstw decyduje się wdrażać u siebie co raz to nowsze rozwiązania technologiczne, które ułatwiają zarządzanie firmą. Jednym z takich rozwiązań jest system informatyczny https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/, który w głównej mierze służy do prowadzenia skutecznej ewidencji i archiwizowania dokumentów firmowych. Odpowiednia gospodarka dokumentacją firmową jest bardzo ważna dla każdego biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Stały rozwój firmy jest bardzo ważny by osiągnąć sukces w danej branży. Co raz więcej firm wykorzystuje internet jako dodatkowy kanał sprzedaży lub promocji. Witryny internetowe powinny przynosić właścicielom firm zyski i pozyskiwać nowych klientów. Te cele pomaga osiągnąć system Push Ad - https://push-ad.com/pl/. Za jego pomocą można budować oraz efektownie rozwijać bazę potencjalnych klientów. Taka baza służy głównie do przedstawiania produktów lub usług firmowych osobom, które są faktycznie nimi zainteresowane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Sama pozycja jak najbardziej jest istotna i należy dbać o to aby była coraz wyższa. Gdy mamy jeszcze pracowników to ja jestem zdania, że fajnie jest przeprowadzać audyt kadrowy oraz płacowy https://www.ca-staff.eu/uslugi/audyt-kadrowo-placowy aby jak najlepiej rządzić naszą firmą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Największą zaletą analizy PEST jest to, że dzięki niej możemy przeanalizować czynniki zewnętrzne, jakie oddziałują na nasze przedsiębiorstwo. Za pomocą tej metody możemy spojrzeć na wszystkie elementy, które mają wpływ na funkcjonowanie naszej firmy, a na które my nie mamy większego wpływu. Warto dokonać takiej analizy, to realna pomoc przy ocenie funkcjonowania każdej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moim zdaniem kiedy decydujemy się już na założenie firmy to przede wszystkim musimy mieć na nią strategię. Dlatego ja jestem zdania, ze tak jak napisano w https://finansowyview.pl/na-czym-polega-audyt-wewnetrzny-kiedy-sie-go-zleca/ to w sumie samo przeprowadzenie audytu wewnętrznego w firmie jest ważne.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wydaje mi się, że bardzo łatwo pozycję przedsiębiorstwa na rynku można zbadać także przeprowadzając opisany tutaj https://www.blogfinance24.pl/praca/na-czym-polega-audyt-kadrowo-placowy/ audyt kadrowo płacowy. Powiedzcie mi co wy o tym myślicie i jakie macie zdanie na ten temat?

    OdpowiedzUsuń
  8. Każda firma musi stawiać na rozwój i wprowadzać innowacje aby pozostawać konkurencyjną. Silny zespół z silnym przywódcą ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu, na https://www.impactinternational.com/pl/service/wzmacnianie-przywodztwa znajdziecie wskazówki jak do tego dążyć i jak szkolić kadrę kierowniczą.

    OdpowiedzUsuń